o wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu rentgenowskim.
Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba.
Ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowanie. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (tu niezbędny jest koferdam izolujący leczony ząb od środowiska jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie uszczelniaczem z gutaperką.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kanałowe
Ból zęba- co robić?
Bolący ząb potrafi mocno uprzykrzyć życie, a nie każdy lubi chodzić do dentysty. Niestety bagatelizowanie takich problemów może się bardzo źle skończyć, dlatego nie warto odwlekać wizyty w klinice stomatologicznej. Im szybciej zaczniemy leczyć uzębienie tym lepiej, a koszty leczenie będą mniejsze.
Jednak niektórzy mają wewnętrzny opór przed pójściem do stomatologa z powodu urazu z przeszłości lub po prostu boja się bólu. W takim przypadku najlepiej jest udać się do kliniki, gdzie leczy się również odontofobie. W takich placówkach lekarze podchodzą do każdego pacjenta ze szczególną troską, często tez można tam skorzystać ze skuteczniejszych znieczuleń.
Podsumowując nie warto zwlekać, kiedy mym problemy z uzębieniem liczy się czas. Im szybciej, tym lepiej.
O protetyce stomatologicznej. Wikipedia
Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).
Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna